Niezbędnik konsumenta: jak sobie poradzić w hipermarkecie?

Jeśli chcecie wyjść z najbliższych zakupów zwycięsko dobrze się przygotujcie. Stawka jest wysoka, a przeciwnik silny, sprytny i … bogaty. Panie i panowie, oto niezbędne wskazówki, które pozwolą Wam przeżyć z jak najmniejszą stratą w portfelu!

 1. Po pierwsze i najważniejsze. Zawsze, ale to zawsze, przygotuj listę z zakupami. Jeśli będziesz się jej sztywno trzymać nic złego Ci się nie stanie! To trudniejsze od rzucenia palenia, ale zupełnie możliwe!
 2. Planuj cotygodniowe menu obiadowe. Wyeliminuje to sytuację gdy wpadasz głodny do sklepu i nie wiedząc co masz kupić, bierzesz do wózka to, co masz pod ręką. W dodatku takie menu pozwala na dokładne wyliczenie tygodniowych kosztów, a to pozwala na optymalizację wydatków. Same plusy! 🙂
 3. Nigdy, ale to nigdy nie idź do sklepu gdy jesteś głodny. Na sto procent kupisz więcej niż zamierzałeś, a w dodatku zakupy te będą droższe niż zwykle. Pamiętaj, że jesz także oczami – a drogie towary prawie zawsze są ładnie opakowane (albo smacznie pachną)!
 4. Ustal sobie budżet na zakupy i trzymaj się go, jak ostatniej deski ratunku. Nie przekraczaj go, a będzie dobrze. Jeśli nie masz budżetu – zawsze wydasz więcej niż powinieneś. Proste!?
 5. Zaokrąglaj sumy produktów! Po skończonych zakupach dziwisz się, że wyniosły Cię tak dużo? Końcówki Cię zjadły 🙂 Jeśli stosujesz się do listy i budżetu, zaokrąglając liczby trudniej będzie Ci się w nim  zmieścić. Tym samym dwa razy zastanowisz się czy na serio potrzebujesz 4 litrów lodów i dwóch paczek chipsów. budget
 6. Uaktualniaj swoją listę zakupów za każdym razem gdy widzisz, że czegoś zaczyna brakować. Łatwiej będziesz o tym pamiętał gdy znajdziesz się w pobliżu sklepu. Taki nawyk dobrze zrobi Twojemu portfelowi.
 7. Prowadź spis rzeczy które masz w szafkach/spiżarni. Znajdują się tam produkty, po które sięgasz rzadziej, a co za tym idzie, w sklepie nie pamiętasz czy masz jeszcze puszkę pomidorów i pastę do lasagni. Jeśli nie jesteś pewien – pewnie zechcesz je kupić, a w domu okaże się, że jesteś szczęśliwym posiadaczem 5 kg kaszy gryczanej.
 8. Gotowe lub dania pół-gotowe trzymaj w widocznym miejscu. Są właśnie po to, by zjeść je gdy nie masz ani czasu ani pomysłu na coś innego. Oszczędzisz sobie wizyty w sklepie w poszukiwaniu “czegoś na obiad”.
 9. Słyszałeś o podwyżkach produktów? To jedź do sklepu i kup więcej niż zwykle towaru, który wkrótce podrożeje. Oczywiście, nie przesadzaj i nie kupuj rzeczy które łatwo się psują bo towar nie wykorzystany to pieniądze wyrzucone w błoto 😉
 10. Trzymaj przepisy i listy zakupów w jednym miejscu! Dzięki temu wyraźnie widać, których produktów będziesz wkrótce potrzebował, ale pozwala to także na kontrolowanie ich cen. Wtedy widać, że owoce są tańsze w sklepie A, natomiast chemię kupować lepiej w sklepie B.

Na dziś to wszystko, ale lista tych złotych rad jest dużo, dużo dłuższa! Na razie życzę powodzenia i wytrwałości!

Foto: linusb4

Tagged under:

2 Comments

 1. Pingback: Praktyczne porady w oszcz

 2. Pingback: pligg.com