Po pierwsze: nie będziesz wychodził na zakupy bez listy…

Co zrobić, żeby oszczędzić pieniądze podczas zakupów? Rób listę! Prawda, że to proste? Niestety dla siebie samych, wiele osób jeszcze o tym nie wie. Jak doradzają psycholodzy najlepszym sposobem aby wyjść z supermarketowej bitwy z tarczą, jest właśnie dobry plan!

Porównania do placu bitwy użyłem nie bez powodu. W istocie, za każdym razem gdy wychodzimy do sklepu stajemy się stroną w walce o nasze pieniądze. Po jednej stronie – my, z pieniędzmi i swoimi potrzebami. Po drugiej stronie – specjaliści od marketingu i psycholodzy. Chcesz zwyciężyć? Trzymaj się planu, a ten jest banalnie prosty.

Po pierwsze i najważniejsze. Bardzo uważnie i skrupulatnie twórz listy zakupów, staraj się pamiętać o wszystkich potrzebnych Ci w danej chwili (i nie tylko) produktach. Uzbrojony w spis potrzebnych Ci rzeczy nie będziesz tak podatny na impulsy. Wbrew pozorom – im dłuższa lista tym lepiej, bo jeśli kupisz więcej rzeczy na raz istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że następnym razem do sklepu zawitasz dopiero za np. tydzień, a nie dwa dni. Dlatego nie można o niczym zapomnieć, a lista powinna obejmować możliwie jak najwięcej produktów.

Po drugie – nigdy nie wybieraj się do sklepu głodny, bo prawie na pewno kupisz więcej niż planowałeś. To prosty mechanizm – głodny człowiek na widok wszystkich tych pyszności spoglądających ze sklepowych półek na pewno skusi się na jakiś mały drobiazg. Gdy ślina kapie z brody łatwo  o połaszenie się na jakieś pyszności niekoniecznie nam potrzebne.

zakupy_listonic

Gdzie ona jest? Wyszła tylko po mleko!

Po trzecie – staraj się chodzić do sklepu z wyliczoną kwotą pieniędzy. Jeśli dokładnie zrobisz obliczenia i oczywiście zostawisz sobie pewien margines, na pewno nie wydasz więcej niż powinieneś. Nie jest to dobra nowina dla tych, którzy przyzwyczajeni się do płacenia kartą – Ci bowiem znacznie chętniej skuszą się na dodatkowe opakowanie chipsów czy nowe buty. Czego oczy nie widzą 0 tego sercu nie żal!

Ważna wiadomość dla Pań – badania dowiodły, że osoby które są np. na diecie szczególnie powinny się pilnować, są bowiem skłonne do wydawania więcej na produkty inne niż spożywcze. To znaczy, że jeśli Wasza partnerka zaczyna właśnie dietę i wybiera się do sklepu po coś na obiad, bardzo możliwe, że wróci do domu z nową kurtką…

Źródło: kobieta.interia.pl

Foto: LotusHead

Tagged under: